Suwnica Smith’a

Co to tak właściwie jest i do czego służy suwnica Smith’a?

Jest to niezwykle uniwersalna maszyna umożliwiająca trening mięśni. Ćwiczenie na niej polega na wertykalnym unoszeniu zamontowanego ciężaru. Ten fakt odróżnia Suwnice w dobrej cenie od typowych atlasów do ćwiczeń. Urządzenie swoją budową w dużym stopniu przypomina stojak na sztangę stale zespoloną z korpusem, oraz prowadnicami umożliwiającymi ruch od góry do dołu. Dzięki temu na suwnicy Smith’a możliwe jest wykonywanie wielu różnego rodzaju ćwiczeń, co czyni ją bardzo funkcjonalnym, oraz praktycznym przyrządem.

Wady, oraz zalety wynikające z korzystania ze suwnicy Smith’a

Przede wszystkim jest to niezwykle bezpieczne urządzenie, które nie wymaga obecności osoby asekurującej. Wynika to z faktu, że zawiera ona aż od kilku do kilkunastu wbudowanych zaczepów, które mają na celu blokowanie ciężaru na konkretnej wysokości, tak aby osobie na niej ćwiczącej nie stała się krzywda w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Ponadto nie istnieje kompletnie żadne ryzyko, że upuścimy odważnik, ponieważ przez cały czas jest on w tej samej płaszczyźnie. Dzięki temu możliwe jest swobodne, w pełni zabezpieczone doskonalenie techniki wykonywanego ćwiczenia. Warty podkreślenia jest co więcej fakt, że dzięki niemu mamy możliwość wykonywania ogromnej gamy różnorakich ćwiczeń na wszelakie partie ciała. W związku z tym stanowi ona wręcz idealne uzupełnienie treningu oporowego. Niestety ma ona swoją pewną wadę, bowiem podczas pracy na suwnicy Smith’a mięśnie głębokie nie pracują przez co nie rozwijają się. 

Czy warto pracować z suwnicą Smith’a?

Jest ona niezwykle przydatnym urządzeniem do ćwiczeń dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z siłownią. Wynika to z tego, że dzięki swojej budowie zapewnia ona pełną stabilizację co jest kluczowe przy nauce pierwszych ćwiczeń. Ponadto suwnica Smith’a pozwala na bezpieczne wykonywanie treningów co uchroni początkujących bodybuilderów przed nabawieniem się groźnych kontuzji. Efekty także powinny być adekwatne do wykonywanej pracy.

Jak skutecznie ćwiczyć na suwnicy Smith’a?

Przede wszystkim warto od razu wspomnieć, że jej zamontowanie w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Maszyna jest dość prosta w obsłudze. Wystarczy jedynie założyć wybrany przez siebie ciężar po czym ustawić sztangę na optymalnej wysokości. W związku z charakterystyką suwnicy Smith’a możliwe jest wykonywanie na niej ćwiczeń w naprawdę wielu pozycjach, w tym na stojąco, leżąc, na kolanach, bądź na ławce płaskiej, tudzież poziomej.